TIP od Abecedaprace.sk: Urobte vo svojej novej práci správny prvý dojem

spot_img

Každý vie, že prvý dojem je veľmi dôležitý. Málokto však vie, že svoj prvý dojem na novej pracovnej pozícii utvárame nie prvý deň alebo týždeň, ale niekedy dokonca až tri mesiace. Čím to je? Vo veľkých firmách trvá dlho, než sa stretnete so všetkými zamestnancami a svojimi kolegami, dôležitými obchodnými partnermi alebo so zákazníkmi, s ktorými budete neskôr pracovať. V malých firmách sa síce so všetkými stretnete skôr, často sa tam ale noví zamestnanci cítia viac pod drobnohľadom. Každá interakcia prispieva k tomu, aký dojem zanecháte na ostatných. Ako to zariadiť, aby ste urobili na svoje okolie prvý dojem čo najlepšie?

Uvoľnite sa

Dobrá správa, prácu už ste získali! Prvé dni v novej práci sú pre vás určite vzrušujúce, pre všetkých ostatných je to ale len súčasť ich každodennej rutiny. Skúste sa preto upokojiť a prispôsobiť sa atmosfére a tempu, aké vládnu na vašom pracovisku, aj keď sú v súčasnej dobe možno odlišné od tých vašich. Keď toho na vás bude veľa, jednoducho sa na chvíľu zastavte, zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite. To zvládnete, tú najťažšiu časť – pohovor, už máte za sebou. Teraz už nie je, čoho sa báť.

Berte to ako budovanie osobnej značky

Vzhľadom na to, že vás ostatní ešte veľmi nepoznajú, budú k vášmu hodnoteniu pristupovať s ohľadom na to, s čím sa dostanú do styku. Preto je dôležitý spôsob, akým sa obliekate, ako ste spoľahliví, či chodíte včas na jednanie a plníte v poriadku všetky svoje povinnosti. Záleží tiež na tom, ako pristupujete k ostatným – ste skôr uzavretí a váhate sa podeliť o čokoľvek, čo nie je kompliment? Alebo ste komunikatívni a chcete si rozšíriť okruh svojich kontaktov? Môžete skúsiť takzvané pravidlo 70/30, podľa ktorého 70 % času venujete dotazom a rozhovorom týkajúcim sa práce a toho, ako veci v danej firme fungujú. A zvyšných 30% času sa delíte o veci zo svojho osobného života, aby mali vaši kolegovia šancu vás aspoň trochu spoznať. Tento pomer je ideálny, pretože ak by ste o sebe hovorili príliš, mohlo by to byť ostatnými prijaté ako arogancia. Na pracovnom portáli Abecedaprace.sk nájdite tisíce ponúk inzercia práce zadarmo. Firmám portál ponúka výhodné tarify inzercie práce už od 59 euro/mesačne. Hľadajte novú prácu tu!

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora