Štíhlosť nezaručuje zdravie. Výsledky nového výskumu môžu zvýhodňovať ľudí s nadváhou

spot_img

Pokiaľ je vaším cieľom dlhý a zdravý život, oveľa viac vám pomôže, keď sa budete pravidelne hýbať, než keď sa zameriate výhradne na chudnutie. Výskumníci po novom potvrdili, že je úplne v poriadku byť takzvane fit and fat, teda s nadváhou, podmienkou je ale dobrá kondícia.

Štúdia publikovaná v odbornom periodiku iScience ďalej potvrdzuje, že BMI alebo index telesnej hmotnosti je skresľujúcim ukazovateľom, ktorý nemá veľkú vypovedajúcu hodnotu, čo sa celkového zdravia týka. „Chceli by sme, aby ľudia vedeli, že aj s nadváhou môžu byť fit a že zdravé telá môžu nadobúdať všetky tvary a veľkosti,“ povedal výskumný pracovník Glenn Geasser z Arizona State University.

Tím odborníkov sa zameral na dva fenomény: celosvetovo rastie počet obéznych ľudí a tých, ktorí umierajú na ochorenie srdca, ale zároveň sa zvyšuje množstvo jedincov, ktorí sa snažia chudnúť. Od 80. rokov sa za svoj život snažilo pomocou diét v Spojených štátoch schudnúť najmenej 40 percent žien a 25 percent mužov. Autori štúdie si myslia, že sme tu svedkami chybného prístupu naprieč civilizáciou.

„Intenzívne zameranie sa na chudnutie nezabránilo v uplynulých dekádach tomu, že celosvetovo priemerná hmotnosť rastie,“ stojí v štúdii. „Opakované snahy schudnúť navyše vedú naopak k zvyšovaniu hmotnosti a jojo efektu, ktorý je spájaný s negatívnymi dopadmi na zdravie jedinca,“ píšu autori vo svojej štúdii.

Arizonský tím sa zaoberal tým, ako spolu súvisia chudnutie, cvičenie a dlhovekosť. Zamerali sa potom najmä na ženy a mužov, ktorí sú podľa indexu telesnej hmotnosti považovaní za ľudí s nadváhou (BMI 25-30) alebo za obéznych (BMI nad 30). Výsledky štúdie ukazujú, že celková aktivita je dôležitejšia ako váha, pokiaľ ide o srdcové zdravie a zníženie rizika predčasného úmrtia. Ľudia považovaní za obéznych môžu dokonca čeliť nižším rizikám predčasného úmrtia ako štíhlejší jedinci so zlou fyzickou kondíciou.

Americký online denník The Huffington Post pripomína, že podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je odporúčaná miera aktivity pre dospelého 150 minút stredne náročného aeróbneho cvičenia týždenne a posilňujúce cvičenia dvakrát týždenne. Do aeróbnych aktivít sa počíta napríklad aj svižná chôdza alebo kosenie trávnika. Na splnenie posilňujúcich aktivít zase nie je nutné zdvíhať činky v posilňovni, dostačujúca je joga.

„Nie sme vyložene proti chudnutiu. Myslíme si ale, že váha by nemala byť základným kritériom pri posudzovaní niečieho životného štýlu,“ uzatvára autor štúdie Glenn Geasser.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora