Aký je rozdiel medzi grid-on a grid-off fotovoltickými systémami

spot_img

Pretože sú energie v dnešnej dobe pomerne drahé, v uplynulých rokoch nám „poriadne zatopili“ a mnohé dostali do platobnej neschopnosti, väčšina z nás sa snaží nájsť spôsob, ako na nich ušetriť. Spôsobov je viac, avšak overený a spoľahlivý je zaobstaranie si vlastnú fotovoltiku. Tá nám prinesie úspory, ale aj väčšiu nezávislosť na dodávkach energie z „cudzích“ zdrojov.

Grid-on a grid-off fotovoltaické systémy

Stretnúť sa môžete v spojitosti s fotovoltaickými systémami s pojmami grid-on a grid-off. Možno už ste o nich počuli, možno o nich počujete prvýkrát. Nech je to akokoľvek, poďme si povedať, v čom sa od seba líšia.


Existujú tri typy fotovoltaických elektrární, ktoré si môžete upevniť na vašu strechu. Jedná sa o sieťový systém, ktorý má označenie grid-on, ostrovný systém s označením grid-off a hybridný systém. Grid-off systém nie je pripojený na sieť a jeho súčasťou sú akumulátory. Spravidla sa tieto ostrovné systémy používajú vtedy, keď by bolo zriadenie elektrickej prípojky príliš nákladné, alebo vtedy, keď nie je prístup k rozvodnej sieti.


Solárne systémy sú stále lacnejšie, dostupnejšie je tak aj firemná fotovoltika, ktorá dokáže ušetriť spoločnostiam obrovské peniaze. Veľa panelov má záruku na 25 rokov, budú slúžiť skutočne dlho.


Domáca fotovoltika

Grid-on systém fotovoltickej elektrárne je určený výhradne na spoluprácu s distribučnou sieťou a aby sme znížili náklady za elektrinu. Takáto fotovoltická elektráreň nie je vhodná na ostrovné napájanie. Hojne používaná je preto ako domáca fotovoltika.


Výhod majú on-grid systémy hneď niekoľko. Počiatočné investície sú pomerne nízke, návratnosť prichádza po asi 5 rokoch. Prebytky energie sa dajú využiť vďaka ohrevu vody a virtuálnej batérii. Poteší vás určite aj hybrid ready, teda možnosť doplnenia batérie uloženou energiou pre prípad, že nie je dostatok slnečného počasia.


Fotovoltické elektrárne si môžete kúpiť u Eco3Energy, kde je pre vás pripravený online monitoring aj vzdialená technická podpora. Rovnako tak je možné rozšíriť elektráreň tak, aby sa dali pridať v prípade záujmu ďalšie solárne panely, aby došlo k zvýšeniu výkonu. Tí, ktorí hľadajú ekologické a zároveň ekonomické riešenie na výrobu elektrickej energie, môžu túto elektráreň s dôverou využiť.


Viac informácií nájdete na eco3energy.sk.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora